sobota, 25 lipca 2015

Les macarons :)

Małe, okrągłe, przepyszne i śliczne, czyli francuskie makaroniki! :) Są znane na całym świecie, ale te najlepsze znajdziemy tylko we Francji. Dlatego będąc tam, wizytę w sklepie z tymi ciasteczkami koniecznie trzeba dodać do programu swojej wycieczki. ;)

Takie małe, takie pyszne, a jak trudno je zrobić. Naprawdę. Uwierzcie mi. :) Wszystko musi być dokładniuteńko zważone, odmierzone, a najmniejszy błąd psuje Wam ambitną wizję tych smakołyków na waszym talerzyku. Robiłam je trzy razy. W miarę wyszły tylko raz. :( Ale nie mam zamiaru się poddawać. ;) W końcu muszą wyjść! :D

A wiecie skąd się wzięły te małe bezowe ciasteczka? A wiecie, że w wielu regionach Francji są ich różne rodzaje? :)
corporate.comptoirsdefrance.com
Makaronik jest słodki, chrupiący i rozpływający się w ustach, ma smak migdałowy i delikatne nadzienie. Ale jaka jest jego forma i kolor?

Makaroniki produkuje się w całej Francji i, nawet jeśli składniki zawsze są mniej więcej te same, to każdy region nadaje im wyjątkowej osobowości. Potrzeba zmielonych migdałów, białek jajek i cukru, aby upiec makaroniki (co wydaje się łatwe, ale wcale takie nie jest), ale w tej bazie istnieje nieskończenie wiele wariacji.

I tak na przykład koło miasta Nancy makaroniki są chropowate i popękane...
soyonsfutiles.com
...w Amiens są to takie małe grube placki...
www.biscuitsgateaux.com
...makaroniki z Montmorillon, na północnym-zachodzie Francji, przypominają małe tarty.
www.tourisme-vienne.com
Makaroniki nazywane paryskimi są jednak najbardziej zdumiewające, złożone z dwóch bez, które na wierzchu mają skorupki. Między nimi znajduje się nadzienie.
Brzegi bez w postaci "koronki" nadają tym przysmakom szyku, elegancji, ale to przede wszystkim ich żywe kolory i smaki nas urzekają: pistacjowe, czekoladowe, kawowe, waniliowe, malinowe, orzechowe, miętowe, cytrynowe, herbaciane i wiele innych...
Makaroniki są obecnie bardzo modne, mają nawet swoje święto, które przypada na 20 marca.

Najsłynniejszą cukiernią, która produkuje makaroniki jest dom cukierniczy Laduree założony w 1862 roku w Paryżu. Od ponad 100 lat te pyszności są przygotowywane tak samo.
Oficjalna strona domu: www.laduree.com/fr_fr/
thetravelcrew.wordpress.com
Jedliście już makaroniki? A może sami robiliście? Podzielcie się ze mną swoimi doświadczeniami! :)
www.webandluxe.com
Les cles pour la France

2 komentarze:

  1. O proszę! Nie wiedziałam że macarons z różnych regionów aż tak się różnią! Jednak człowiek przez całe życie się uczy! :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jak coś napiszecie - pochwały i krytyki, jakieś pytania. :)